Karel Nepraš

1932 – 2002 – Praha – český sochař, kreslíř, ilustrátor, profesor AVU

Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Nejprve pracoval jako kreslíř a ilustrátor, ale od konce 60. let 20. století začala převažovat jeho sochařská tvorba. Pro své politické postoje v době Pražského jara nesměl až do sametové revoluce v roce 1989 vystavovat. Po ní se však stal uznávaným umělcem a v roce 1991 nastoupil do Akademie výtvarných umění jako profesor.

Karel Nepraš byl velmi rozmanitou osobností, zcela bezpochyby se řadí k průkopníkům českého moderního umění. Hustou mlhou socializmu se Nepraš skutečně bravurně prokrájel a začal vytvářet humoristické kresby a grafiky, které poté přešly v sochařská díla.

Na sochařském symposiu otevřených forem v Ostravě v roce 1969 se Karel Nepraš seznámil s technikou modelování a odlévání litiny a vytvořil zde své klíčové dílo „Rodina připravená k odjezdu“. Dnes je dílo prestižně vystaveno v Centru současného umění DOX, Praha. Na Malostranském náměstí v Praze se může pyšnit hned 27 skulpturami, které symbolizují 27 popravených českých pánů. Nejznámější Neprašovou zakázkou byl pomník Jaroslava Haška v Praze. Jeho díly se mohou pyšnit světové instituce jako například pařížské Muzeum moderního umění, washingtonská Kongresová knihovna, u nás Národní galerie v Praze. V roce 2002 obdržel Státní vyznamenání za vynikající umělecké výsledky.

Sdílejte ...