Kurt Gebauer

1941 – Hradec nad Moravicí – sochař, renesanční člověk, pozorovatel, pedagog, neúnavný inspirátor a podporovatel mladých umělců.

Patří mezi nejvýznamnější české sochaře, je zakládajícím členem legendárního volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece. Studoval na ŠUŘ v Brně, Sochařsko-kamenické škole v Hořicích v Podkrkonoší a na Akademii výtvarných umění v Praze. Ve svobodném povolání pracuje od roku 1969. Od r. 1990 do r. 2012 byl vedoucím pedagogem Ateliéru veškerého sochařství Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, nyní působí tamtéž jako emeritní profesor.

Typickým rysem Gebauerova díla je hravost a použití původně sochařsky nezvyklých materiálů – přiznané lamináty, neopracovaný kámen, které s obměnami používá především pro svoje figurální práce. Známým motivem se v rámci Gebauerovy tvorby staly dívčí figury v pohybu, vycpané plavkyně, obludné podoby zvířat a trpaslíků, které parodují společenskou situaci. Jeho realizace jsou rozeseté po celé naší republice i po světě. V Čechách na sebe např. upozornil srdcem pro Václava Havla na náměstí Václava Havla v Praze. Vždy se zajímal o skutečné věci, lidi a život. Sochařství je pro něj druh zabydlování prostoru kolem nás.

Sdílejte ...