Petr Písařík

1968 – Třeboň – malíř a sochař

Absolvoval počátkem 90. let AVU v Praze. Byl členem legendární skupiny Pondělí, která ve své době představovala pravděpodobně nejprogresivnější tendence v našem výtvarném umění. Výrazně se prosadil jako jeden z tvůrců České abstraHce, výtvarného názoru, který sehrál rozhodující roli v malířské tvorbě poloviny 90. let. Jako milovník špičkové módy vytvořil v letech 1994-5 sérii obrazů, ve kterých parafrázoval značky nejpřednějších světových módních návrhářů. Výstava, uspořádaná z obrazů tohoto cyklu v pražské Galerii MXM v roce 1995, byla jednou z nejdůležitějších výtvarných akcí své doby, kterou se přihlásila ke slovu nová, nastupující generace.

Na počátku nového desetiletí získává Písaříkova tvorba nový rozměr. Překračuje dosavadní omezení, jsou v ní přehodnocována některá malířsko-dekorativní směřování, přerůstá do obsahové i formální monumentality. Petr Písařík své kritické uvažování prezentuje primárně skrze materiál, barvu, tvar a kompozici.

Vystavuje doma i v zahraničí, jeden z posledních velkých počinů Petra Písaříka byla v loňském roce (2018) samostatná výstava SPACE MAKER v pražské Galerii Rudolfínum.

Sdílejte ...